Tiomos -45° Angled Corner 120° Opening Hinge, 45mm Boring Pattern, Soft-Closing, Overlay, Nickel-Plated, Screw-On
Item # GTIOF045138495223
•Mfr # F045138495223
$0.00
/Each
Product Details
Features:
For -30 angle corner cabinets
120˚ opening angle
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Soft-close or Self-close hinges available
Convenient depth adjustment with worm gear
For -30 angle corner cabinets
120˚ opening angle
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Soft-close or Self-close hinges available
Convenient depth adjustment with worm gear
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Mounting Type | Screw-On |
| Overlay | Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Opening Angle | 120° |
| Model | |
| Hinge Type | -45° Angled |
| Finish | Nickel-Plated |
| Boring Pattern | 45mm |
| Cup Diameter | 35mm |
| Cup Depth | 12.6mm |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Frameless |
Item # GTIOF045138495223
•Mfr # F045138495223


$0.00
/Each
Product Details
Features:
For -30 angle corner cabinets
120˚ opening angle
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Soft-close or Self-close hinges available
Convenient depth adjustment with worm gear
For -30 angle corner cabinets
120˚ opening angle
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Soft-close or Self-close hinges available
Convenient depth adjustment with worm gear
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Mounting Type | Screw-On |
| Overlay | Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Opening Angle | 120° |
| Model | |
| Hinge Type | -45° Angled |
| Finish | Nickel-Plated |
| Boring Pattern | 45mm |
| Cup Diameter | 35mm |
| Cup Depth | 12.6mm |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Frameless |