1-1/4" Essential'Z Stainless Steel Knob, Stainless Steel
Item # AM26200-SS
•Mfr # BP26200SS
Product Details
The Amerock Essential'Z 1-1/4" (32mm) diameter Knob is finished in Stainless Steel. Clean, classic lines in a casual relaxed style, the Essential'Z(TM) Stainless Steel Collection is designed to complement any decor.
Features:
Screw Size(s): #8-32 x 1" LGTH T.H. machine screw
Features:
Screw Size(s): #8-32 x 1" LGTH T.H. machine screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 25 |
| Product Type | |
| Finish | Stainless Steel |
| Center to Center | |
| Diameter | 1-1/4" |
| Length | 1-1/4" |
| Width | 1-1/4" |
| Projection | 1" |
| Material | Stainless Steel |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |
Item # AM26200-SS
•Mfr # BP26200SS



Product Details
The Amerock Essential'Z 1-1/4" (32mm) diameter Knob is finished in Stainless Steel. Clean, classic lines in a casual relaxed style, the Essential'Z(TM) Stainless Steel Collection is designed to complement any decor.
Features:
Screw Size(s): #8-32 x 1" LGTH T.H. machine screw
Features:
Screw Size(s): #8-32 x 1" LGTH T.H. machine screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 25 |
| Product Type | |
| Finish | Stainless Steel |
| Center to Center | |
| Diameter | 1-1/4" |
| Length | 1-1/4" |
| Width | 1-1/4" |
| Projection | 1" |
| Material | Stainless Steel |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |
