Nexis 125° Opening Hinge, 45mm Bore Pattern, Self-Closing, Full Overlay, Nickel-Plated, Dowelled
Item # GNX015072636236
•Mfr # F015072636236
$0.00
/Each
Min Order: 1
Qty mult. by: 1
Product Details
Feattures:
Dowelled mounting hinge in Nickel-Plated finish
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Self-close compatible
Accommodates overlays up to 19mm (3/4")
For door thickness up to 19mm (3/4")
Alternative solution for wide angle application
Self-close hinge
For face frame and frameless cabinets
Dowelled mounting hinge in Nickel-Plated finish
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Self-close compatible
Accommodates overlays up to 19mm (3/4")
For door thickness up to 19mm (3/4")
Alternative solution for wide angle application
Self-close hinge
For face frame and frameless cabinets
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 250 |
| Product Type | |
| Mounting Type | Dowelled |
| Overlay | Full Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Opening Angle | 125° |
| Model | |
| Hinge Type | Standard Euro Hinge |
| Finish | Nickel-Plated |
| Boring Pattern | 45mm |
| Cup Diameter | 35mm |
| Cup Depth | 11.8mm |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Face Frame/Frameless |
Item # GNX015072636236
•Mfr # F015072636236

$0.00
/Each
Min Order: 1
Qty mult. by: 1
Product Details
Feattures:
Dowelled mounting hinge in Nickel-Plated finish
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Self-close compatible
Accommodates overlays up to 19mm (3/4")
For door thickness up to 19mm (3/4")
Alternative solution for wide angle application
Self-close hinge
For face frame and frameless cabinets
Dowelled mounting hinge in Nickel-Plated finish
3-dimensional adjustment with suitable base plate
Self-close compatible
Accommodates overlays up to 19mm (3/4")
For door thickness up to 19mm (3/4")
Alternative solution for wide angle application
Self-close hinge
For face frame and frameless cabinets
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 250 |
| Product Type | |
| Mounting Type | Dowelled |
| Overlay | Full Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Opening Angle | 125° |
| Model | |
| Hinge Type | Standard Euro Hinge |
| Finish | Nickel-Plated |
| Boring Pattern | 45mm |
| Cup Diameter | 35mm |
| Cup Depth | 11.8mm |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Face Frame/Frameless |