PRO 1-1/16" Diameter Steel 12' Long Round Closet Rod, Chrome Finish
Item # FUTRO1-1/16CP12
•Mfr # 53231 46 005
Product Details
Features:
• Material thickness: 0.047″ - 1.2 mm - 18-gauge
• Diameter: 1-1/16"
• Seamless
• Steel
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Chrome |
| Depth | |
| Length | 144" |
| Projection | |
| Height | |
| Flange Type | |
| Product Type | Closet Rod |
| Diameter | 27mm |
| Certifications | |
| Material | Steel |
| Hardware Included | |
| Shape | Round |
| Width | |
| Inner Diameter | |
| Wall Thickness | 1.2mm |
| Style |
Item # FUTRO1-1/16CP12
•Mfr # 53231 46 005

Product Details
Features:
• Material thickness: 0.047″ - 1.2 mm - 18-gauge
• Diameter: 1-1/16"
• Seamless
• Steel
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Chrome |
| Depth | |
| Length | 144" |
| Projection | |
| Height | |
| Flange Type | |
| Product Type | Closet Rod |
| Diameter | 27mm |
| Certifications | |
| Material | Steel |
| Hardware Included | |
| Shape | Round |
| Width | |
| Inner Diameter | |
| Wall Thickness | 1.2mm |
| Style |
