17" Wood Veneer Corner Appliance Garage, Red Oak
Item # OMAG-100CVR
•Mfr # AG-100CVR
Wood Species: Red Oak
Product Details
Features:
Fits standard 24" corner
Wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame
End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF, using plain-sliced veneer, doweled joints
Hoffco spring tension track system
Fits standard 24" corner
Wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame
End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF, using plain-sliced veneer, doweled joints
Hoffco spring tension track system
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Appliance Garage |
| Wood Species | Red Oak |
| Material | Wood |
| Width | 17" |
| Depth | 11-7/8" |
| Height | 18-1/2" |
| Door Type | Veneer Door |
Item # OMAG-100CVR
•Mfr # AG-100CVR


Wood Species: Red Oak
Product Details
Features:
Fits standard 24" corner
Wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame
End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF, using plain-sliced veneer, doweled joints
Hoffco spring tension track system
Fits standard 24" corner
Wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame
End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF, using plain-sliced veneer, doweled joints
Hoffco spring tension track system
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Appliance Garage |
| Wood Species | Red Oak |
| Material | Wood |
| Width | 17" |
| Depth | 11-7/8" |
| Height | 18-1/2" |
| Door Type | Veneer Door |