SALT Saviola High Pressure Laminate, Color GSAC1 Indian Oak Naturale, 73" x 120", 0.9 mm Thick, Artwood Finish
Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Saviola decortative paneling.
0.9mm Thickness by x 73" Width x 120" Length
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Indian Oak Naturale |
| Color Number | GSAC1 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | Artwood |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 0.9mm |
| Width | 73" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |

Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Saviola decortative paneling.
0.9mm Thickness by x 73" Width x 120" Length
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Indian Oak Naturale |
| Color Number | GSAC1 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | Artwood |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 0.9mm |
| Width | 73" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |












