Formica Laminate J2628-FN Zinco Doha, Standard Grade Fenix Finish, 60" x 144"
Product Details
Laminate sizes is 60" x 144"
Visual comfort (low light reflectivity, extremely matte surface)
Soft touch
Anti-fingerprint
Thermal healing of superficial micro-scratches
This product can expose you to chemicals including Formaldehyde (gas), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
This product can expose you to chemicals including Formaldehyde (gas), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Laminate |
| Color Name | Zinco Doha |
| Color Number | J2628 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | Fenix |
| Backer | |
| Grade | General Purpose |
| Thickness | 0.8" |
| Width | 60" |
| Length | 144" |
| Certifications | FSC Certified/QC Certified |
| Certification | |
| Material |

Product Details
Laminate sizes is 60" x 144"
Visual comfort (low light reflectivity, extremely matte surface)
Soft touch
Anti-fingerprint
Thermal healing of superficial micro-scratches
This product can expose you to chemicals including Formaldehyde (gas), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
This product can expose you to chemicals including Formaldehyde (gas), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Laminate |
| Color Name | Zinco Doha |
| Color Number | J2628 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | Fenix |
| Backer | |
| Grade | General Purpose |
| Thickness | 0.8" |
| Width | 60" |
| Length | 144" |
| Certifications | FSC Certified/QC Certified |
| Certification | |
| Material |












