Flush Mount Desktop Grommet for 3" Hole, Matte Black
Item # DGPS-3BBK
•Mfr # PS-3B-90M
Product Details
Features:
Plated steel grommets offer an elegant appearance and exquisite finish
Cap sits on recessed liner flush with desk-top for a clean, contemporary look
Liner sits 1/8" below desk surface
Cap features "snug spring" which slips into liner and holds cap in place
Includes cap and liner
Plated steel grommets offer an elegant appearance and exquisite finish
Cap sits on recessed liner flush with desk-top for a clean, contemporary look
Liner sits 1/8" below desk surface
Cap features "snug spring" which slips into liner and holds cap in place
Includes cap and liner
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Flush Mount Desktop Grommet |
| Color | Matte Black |
| Overall Diameter | 3" |
| Inside Diameter | 2-7/8" |
| Bore Hole Size | 3" |
| Material | Steel |
| Liner Depth | 3/4" |
| Finish | |
| Width | |
| Length | 3" |
| Application | |
| Shape |
Item # DGPS-3BBK
•Mfr # PS-3B-90M


Product Details
Features:
Plated steel grommets offer an elegant appearance and exquisite finish
Cap sits on recessed liner flush with desk-top for a clean, contemporary look
Liner sits 1/8" below desk surface
Cap features "snug spring" which slips into liner and holds cap in place
Includes cap and liner
Plated steel grommets offer an elegant appearance and exquisite finish
Cap sits on recessed liner flush with desk-top for a clean, contemporary look
Liner sits 1/8" below desk surface
Cap features "snug spring" which slips into liner and holds cap in place
Includes cap and liner
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Flush Mount Desktop Grommet |
| Color | Matte Black |
| Overall Diameter | 3" |
| Inside Diameter | 2-7/8" |
| Bore Hole Size | 3" |
| Material | Steel |
| Liner Depth | 3/4" |
| Finish | |
| Width | |
| Length | 3" |
| Application | |
| Shape |