Jet Tools BPF-1240 40" x 12 Gauge Box/Pan Brake with Foot Clamp
This item may incur additional shipping costs and lead times.
Product Details
Precision and durability with innovative ergonomic features ensures ongoing accuracy and operation, without user fatigue. Features: Air spring to assist in raising the clamping handle All body sections are welded steel plate All body sections are welded steel plate with heavy truss rods and braces designed to give greater strength and durability Black Ceramic Coated Fingers prevent rust and ensure longer finger life Material clamping is foot operated to save strain on back and arms Stop rod for repeat bending
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Approx. Pressure (Tons) | |
| Mild Steel Capacity (Gauge) | 12 |
| Motor (HP) | |
| Nose Radius | 1/32" |
| Number and Width of Fingers | 1" ea 1", 1-1/8", 1-3/8", 1-1/2", 1-3/4", 2", 3", 4", 6", 7-3/4", 10-5/8 |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 58" x 25" x 50" |
| Overall Length | |
| Product Type | Brakes |
| Short Description | |
| Maximum Lift of Beam | 1-7/8" |
| Maximum Box Depth | 2-1/2" |
| Beam Adjustment (Front to Rear) | |
| Bending Length Capacity | 40" |
| Configurable Base Item | No |
| Configurator Option Type | |
| Finger Nose Angle (Deg.) | 42° |
| Input Power | |
| Max. Bend (Deg.) | |
| Max. Clamping Bar Lift | |
| Table Length |







This item may incur additional shipping costs and lead times.
Product Details
Precision and durability with innovative ergonomic features ensures ongoing accuracy and operation, without user fatigue. Features: Air spring to assist in raising the clamping handle All body sections are welded steel plate All body sections are welded steel plate with heavy truss rods and braces designed to give greater strength and durability Black Ceramic Coated Fingers prevent rust and ensure longer finger life Material clamping is foot operated to save strain on back and arms Stop rod for repeat bending
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Approx. Pressure (Tons) | |
| Mild Steel Capacity (Gauge) | 12 |
| Motor (HP) | |
| Nose Radius | 1/32" |
| Number and Width of Fingers | 1" ea 1", 1-1/8", 1-3/8", 1-1/2", 1-3/4", 2", 3", 4", 6", 7-3/4", 10-5/8 |
| Overall Dimensions (L x W x H) | 58" x 25" x 50" |
| Overall Length | |
| Product Type | Brakes |
| Short Description | |
| Maximum Lift of Beam | 1-7/8" |
| Maximum Box Depth | 2-1/2" |
| Beam Adjustment (Front to Rear) | |
| Bending Length Capacity | 40" |
| Configurable Base Item | No |
| Configurator Option Type | |
| Finger Nose Angle (Deg.) | 42° |
| Input Power | |
| Max. Bend (Deg.) | |
| Max. Clamping Bar Lift | |
| Table Length |