1-1/2" Ceramic Knob, White
Item # AM221WHT
•Mfr # 221WHT
Product Details
Marrying beauty and function, Everyday Heritage provides a varied selection of styles in on-trend finishes. Ideal for residential or commercial applications, Everyday Heritage offers the best combination of approachable artistry and lasting quality.
Features:
• Ceramic knob in white finish
• 11/16" L x 11/16" W of base dimension
• Screw Size(s): #8-32 x 1" length thread machine screw
Features:
• Ceramic knob in white finish
• 11/16" L x 11/16" W of base dimension
• Screw Size(s): #8-32 x 1" length thread machine screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | White |
| Diameter | 1-1/2" |
| Length | 1-1/2" |
| Width | 1-1/2" |
| Projection | 1-1/16" |
| Material | Ceramic |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
Item # AM221WHT
•Mfr # 221WHT


Product Details
Marrying beauty and function, Everyday Heritage provides a varied selection of styles in on-trend finishes. Ideal for residential or commercial applications, Everyday Heritage offers the best combination of approachable artistry and lasting quality.
Features:
• Ceramic knob in white finish
• 11/16" L x 11/16" W of base dimension
• Screw Size(s): #8-32 x 1" length thread machine screw
Features:
• Ceramic knob in white finish
• 11/16" L x 11/16" W of base dimension
• Screw Size(s): #8-32 x 1" length thread machine screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | White |
| Diameter | 1-1/2" |
| Length | 1-1/2" |
| Width | 1-1/2" |
| Projection | 1-1/16" |
| Material | Ceramic |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |