67mm Stainless Steel Hook, Polished
Item # SGJF-T45
•Mfr # JF-T45
Product Details
Features: 67mm Stainless steel hook in polished finish Swivels 180 Degress Hook has constant torque while swiveling Ideal for vibration or shock applications Load capacity of 37 lbs (17 kg)
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Collection | |
| Finish | Polished |
| Height | 67mm |
| Product Type | Hook |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Length | 50.5mm |
| Style | |
| Load Capacity | 37 lbs |
| Projection | |
| Mounting Type | |
| Width | 45mm |
| Weight | 90 g |
Item # SGJF-T45
•Mfr # JF-T45







Product Details
Features: 67mm Stainless steel hook in polished finish Swivels 180 Degress Hook has constant torque while swiveling Ideal for vibration or shock applications Load capacity of 37 lbs (17 kg)
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Collection | |
| Finish | Polished |
| Height | 67mm |
| Product Type | Hook |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Length | 50.5mm |
| Style | |
| Load Capacity | 37 lbs |
| Projection | |
| Mounting Type | |
| Width | 45mm |
| Weight | 90 g |