Tandem 562H Drawer Slide with 75lb Capacity, Full Extension, Under-Mount, Self-Closing, 21"
Product Details
Features: Full extension concealed drawer slides For 16mm (5/8") or 19mm (3/4") drawer side thickness Rear tilt adjustment Concealed roller carriages with permanently lubricated synthetic rollers create a smooth running action Locking devices enable easy drawer insertion and removal Force-guided right side and +/-1.5mm (1/16") tolerance-compensating left side Dynamic load capacity of 7lb Static load capacity of 100lb
This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Drawer Length | 21" |
| Length | |
| Finish | ZInc |
| Drawer Height | |
| Product Type | Drawer Slide |
| Closing Type | Self-Closing |
| Load Capacity | 75lb |
| Travel | Full Extension |
| Material | Steel |
| Fixing | |
| Left or Right | |
| Model | |
| Width | |
| Mounting Type | Undermount |
| Material Thickness | 5/8" |
| Bracket Type | |
| Gap | |
| Slide Type |
Product Details
Features: Full extension concealed drawer slides For 16mm (5/8") or 19mm (3/4") drawer side thickness Rear tilt adjustment Concealed roller carriages with permanently lubricated synthetic rollers create a smooth running action Locking devices enable easy drawer insertion and removal Force-guided right side and +/-1.5mm (1/16") tolerance-compensating left side Dynamic load capacity of 7lb Static load capacity of 100lb
This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
This product can expose you to chemicals including Lead, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Drawer Length | 21" |
| Length | |
| Finish | ZInc |
| Drawer Height | |
| Product Type | Drawer Slide |
| Closing Type | Self-Closing |
| Load Capacity | 75lb |
| Travel | Full Extension |
| Material | Steel |
| Fixing | |
| Left or Right | |
| Model | |
| Width | |
| Mounting Type | Undermount |
| Material Thickness | 5/8" |
| Bracket Type | |
| Gap | |
| Slide Type |