Double 35 QT Bottom-Mount Waste Container Pullout, Soft-Closing for 15" Base Opening, White
Product Details
The 5349 Series Aluminum Pullout Waste Container with Soft-Close from Rev-A-Shelf sets a new standard for premium design and functionality. Featuring Italian-inspired elegance, these units offer a brushed aluminum or black frame and smooth, soft-close slides for effortless operation. The included door-mount hardware allows you to seamlessly attach your cabinet door, creating a sleek, cohesive look that integrates beautifully into your cabinetry. Features: Double 35 QT Waste container pullout by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" base opening, White anodized finish Fully Assembled and ready for installation Waste Container bins included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for cabinet opening width of 15" to 17" Construction: Heavy-duty Aluminum construction Mounts to cabinet floor and cabinet door attaches to unit Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 35 qt. waste containers (1) Metal frame (1) Pair of slides, and mounting hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | Anodized |
| Frame Finish | |
| Width | 11-21/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 17-29/32" - 18-29/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 12" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-1/2" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 Qt |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Aluminum |
| Mounting Hardware Included |

Product Details
The 5349 Series Aluminum Pullout Waste Container with Soft-Close from Rev-A-Shelf sets a new standard for premium design and functionality. Featuring Italian-inspired elegance, these units offer a brushed aluminum or black frame and smooth, soft-close slides for effortless operation. The included door-mount hardware allows you to seamlessly attach your cabinet door, creating a sleek, cohesive look that integrates beautifully into your cabinetry. Features: Double 35 QT Waste container pullout by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" base opening, White anodized finish Fully Assembled and ready for installation Waste Container bins included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for cabinet opening width of 15" to 17" Construction: Heavy-duty Aluminum construction Mounts to cabinet floor and cabinet door attaches to unit Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 35 qt. waste containers (1) Metal frame (1) Pair of slides, and mounting hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | Anodized |
| Frame Finish | |
| Width | 11-21/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 17-29/32" - 18-29/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 12" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-1/2" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 Qt |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Aluminum |
| Mounting Hardware Included |