Double 50 QT Bottom-Mount Waste Container Pullout, Soft-Closing for 15" Base Opening, Silver
Product Details
The 5349 Series Aluminum Pullout Waste Container with Soft-Close from Rev-A-Shelf sets a new standard for premium design and functionality. Featuring Italian-inspired elegance, these units offer a brushed aluminum or black frame and smooth, soft-close slides for effortless operation. The included door-mount hardware allows you to seamlessly attach your cabinet door, creating a sleek, cohesive look that integrates beautifully into your cabinetry. Features: Double 50 QT waste container pullout by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" base opening, silver anodized finish Fully Assembled and ready for installation Waste Container bins included NOTE: This requires a full-height cabinet (no drawer above door) Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for cabinet opening width of 15" to 17" Construction: Heavy-duty Aluminum construction Mounts to cabinet floor and cabinet door attaches to unit Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 50 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of slides, and mounting hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Anodized |
| Frame Finish | |
| Width | 14-25/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 22-29/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 23-1/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Aluminum |
| Mounting Hardware Included |

Product Details
The 5349 Series Aluminum Pullout Waste Container with Soft-Close from Rev-A-Shelf sets a new standard for premium design and functionality. Featuring Italian-inspired elegance, these units offer a brushed aluminum or black frame and smooth, soft-close slides for effortless operation. The included door-mount hardware allows you to seamlessly attach your cabinet door, creating a sleek, cohesive look that integrates beautifully into your cabinetry. Features: Double 50 QT waste container pullout by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" base opening, silver anodized finish Fully Assembled and ready for installation Waste Container bins included NOTE: This requires a full-height cabinet (no drawer above door) Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for cabinet opening width of 15" to 17" Construction: Heavy-duty Aluminum construction Mounts to cabinet floor and cabinet door attaches to unit Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 50 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of slides, and mounting hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Anodized |
| Frame Finish | |
| Width | 14-25/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 22-29/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 23-1/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Aluminum |
| Mounting Hardware Included |