160mm Balon Cabinet Pull, Matte Black
Finish: Matte Black
Product Details
Features: 160mm Balcon cabinet pull in matte black finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Balcon collection #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Matte Black |
| Center to Center | 160 mm |
| Diameter | |
| Length | 173 mm |
| Width | 14 mm |
| Projection | 35 mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 14 mm x 14 mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |





Product Details
Features: 160mm Balcon cabinet pull in matte black finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Balcon collection #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Matte Black |
| Center to Center | 160 mm |
| Diameter | |
| Length | 173 mm |
| Width | 14 mm |
| Projection | 35 mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 14 mm x 14 mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |