96mm Dupont Circle Cabinet Pull, Polished Nickel
Finish: Polished Nickel
Product Details
Features: 96mm Dupont Circle Cabinet Pull in polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Dupont Circle collection #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | 96 mm |
| Diameter | |
| Length | 116 mm |
| Width | 11 mm |
| Projection | 37 mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 7/16" x 7/16" |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |



Finish: Polished Nickel
Product Details
Features: 96mm Dupont Circle Cabinet Pull in polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Dupont Circle collection #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | 96 mm |
| Diameter | |
| Length | 116 mm |
| Width | 11 mm |
| Projection | 37 mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 7/16" x 7/16" |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |