38mm Fairfax Cabinet Knob, Polished Chrome
Finish: Polished Chrome
Product Details
Features: 38mm Fairfax cabinet knob in polished chrome finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Includes: #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" Truss Head Machine Screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Product Type | Cabinet Knob |
| Finish | Polished Chrome |
| Center to Center | |
| Diameter | 38mm |
| Length | 38mm |
| Width | 38mm |
| Projection | 30mm |
| Material | Zinc |
| Tap | |
| Screws Included | Yes |
| Base | 16mm x 16 mm |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |





Finish: Polished Chrome
Product Details
Features: 38mm Fairfax cabinet knob in polished chrome finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Includes: #8-32 x 1" and #8-32 x 1-1/2" Truss Head Machine Screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Product Type | Cabinet Knob |
| Finish | Polished Chrome |
| Center to Center | |
| Diameter | 38mm |
| Length | 38mm |
| Width | 38mm |
| Projection | 30mm |
| Material | Zinc |
| Tap | |
| Screws Included | Yes |
| Base | 16mm x 16 mm |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |