160mm Fairlane Cabinet Pull, Black Leather/Polished Nickel
Finish: Black Leather/Polished Nickel
Product Details
Features: 160mm Fairlane cabinet pull in black leather/polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc/leather construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Black Leather/Polished Nickel |
| Center to Center | 160mm |
| Diameter | |
| Length | 181mm |
| Width | 14mm |
| Projection | 38mm |
| Material | Zinc/Leather |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 14mm x 14mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |





Finish: Black Leather/Polished Nickel
Product Details
Features: 160mm Fairlane cabinet pull in black leather/polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc/leather construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Black Leather/Polished Nickel |
| Center to Center | 160mm |
| Diameter | |
| Length | 181mm |
| Width | 14mm |
| Projection | 38mm |
| Material | Zinc/Leather |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 14mm x 14mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |