1-1/8" Coble Cabinet Knob, Polished Nickel
Finish: Polished Nickel
Product Details
Features: 1-1/8" Coble cabinet knob in polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Ballard collection Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Product Type | Cabinet Knob |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | |
| Diameter | 1-1/8" |
| Length | 1-1/8" |
| Width | 1-1/8" |
| Projection | 1-1/2" |
| Material | Zinc |
| Tap | |
| Screws Included | Yes |
| Base | 7/16" x 7/16" |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |





Product Details
Features: 1-1/8" Coble cabinet knob in polished nickel finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Ballard collection Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Product Type | Cabinet Knob |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | |
| Diameter | 1-1/8" |
| Length | 1-1/8" |
| Width | 1-1/8" |
| Projection | 1-1/2" |
| Material | Zinc |
| Tap | |
| Screws Included | Yes |
| Base | 7/16" x 7/16" |
| Screws/Fasteners Included | |
| Depth | |
| Height |