457mm Fairwind Appliance Pull, Champagne Bronze
Finish: Champagne Bronze
Product Details
Features: 457mm Fairwind appliance pull in champagne bronze finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Farewind collection Includes Hardware: #10-24 x 3/4in, #10-24 x 1in, #10-24 x 1-1/4in, #10-24 x 1-1/2in, #10-24 x 1-3/4in & #10-24 x 2-1/8in truss head machine screws, washers
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Champagne Bronze |
| Center to Center | 457mm |
| Diameter | |
| Length | 489mm |
| Width | 19mm |
| Projection | 54mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 21mm x 21mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Appliance Pull |





Product Details
Features: 457mm Fairwind appliance pull in champagne bronze finish Transitional style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality zinc construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete your personalized look with matching cabinet knobs and drawer pulls from the Amerock Farewind collection Includes Hardware: #10-24 x 3/4in, #10-24 x 1in, #10-24 x 1-1/4in, #10-24 x 1-1/2in, #10-24 x 1-3/4in & #10-24 x 2-1/8in truss head machine screws, washers
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Champagne Bronze |
| Center to Center | 457mm |
| Diameter | |
| Length | 489mm |
| Width | 19mm |
| Projection | 54mm |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 21mm x 21mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Appliance Pull |
