128mm Bar Pulls Cabinet Pull, Matte Black
Finish: Matte Black
Product Details
Modern functionality meets straightforward styling. The streamlined design of the Bar Pulls collection makes a statement with clean lines and smooth textures. Features: 128mm Bar Pulls cabinet pull in matte black finish Contemporary style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality carbon steel construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete the look with matching cabinet knobs, drawer pulls and bath hardware from the Amerock Bar Pulls collection Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Matte Black |
| Center to Center | 128mm |
| Diameter | |
| Length | 187mm |
| Width | 13mm |
| Projection | 35mm |
| Material | Carbon Steel |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 10mm x 10mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |





Finish: Matte Black
Product Details
Modern functionality meets straightforward styling. The streamlined design of the Bar Pulls collection makes a statement with clean lines and smooth textures. Features: 128mm Bar Pulls cabinet pull in matte black finish Contemporary style adds an easy designer upgrade to any cabinet drawer, cabinet door or furniture piece High quality carbon steel construction for lifelong durability Mounting hardware included for quick and easy installation Coordinates seamlessly with finishes from popular plumbing and lighting brands Complete with limited lifetime warranty against defect in material and craftsmanship Complete the look with matching cabinet knobs, drawer pulls and bath hardware from the Amerock Bar Pulls collection Includes Hardware: #8-32 x 1in & #8-32 x 1-1/2in truss head machine screws
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Matte Black |
| Center to Center | 128mm |
| Diameter | |
| Length | 187mm |
| Width | 13mm |
| Projection | 35mm |
| Material | Carbon Steel |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | 10mm x 10mm |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type | Cabinet Pull |