Double 32 QT Bottom Mount Waste Container Pullout with Rev-A-Motion, Soft-Closing, Clear Polyurethane
6 items
Product Details
The 4WCBM Series Waste Containers are the only bottom mount units available with Rev-A-Shelf′s patented Rev-A-Motion soft-open soft-close slide system. All units feature metallic silver waste containers and built-in door mount brackets. (US Patent No. 8,091,971) Features: Double 32 QT Bottom mount waste container pullout with motion soft-closing, Clear polyurethane finish Solid dovetail drawer construction for durability Waste Container bins included Features Rev-A-Shelf Patented Rev-A-Motion for soft-open and soft-close (US Patent #: 8,091,971) Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for a cabinet opening width of 20-1/2" to 23-1/2" Construction: Fully Assembled Maple Wood construction with a clear coat finish for durability Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 32 qt. waste containers (1) Wood Frame (1) Pair of Soft-Close Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount brackets
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | |
| Bin Finish | Clear Polyurethane |
| Frame Finish | |
| Width | 20-1/4" |
| Depth | 21-3/4" |
| Height | 19-13/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 20-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19-3/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 32 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included |








6 items
Product Details
The 4WCBM Series Waste Containers are the only bottom mount units available with Rev-A-Shelf′s patented Rev-A-Motion soft-open soft-close slide system. All units feature metallic silver waste containers and built-in door mount brackets. (US Patent No. 8,091,971) Features: Double 32 QT Bottom mount waste container pullout with motion soft-closing, Clear polyurethane finish Solid dovetail drawer construction for durability Waste Container bins included Features Rev-A-Shelf Patented Rev-A-Motion for soft-open and soft-close (US Patent #: 8,091,971) Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for a cabinet opening width of 20-1/2" to 23-1/2" Construction: Fully Assembled Maple Wood construction with a clear coat finish for durability Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 32 qt. waste containers (1) Wood Frame (1) Pair of Soft-Close Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount brackets
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | |
| Bin Finish | Clear Polyurethane |
| Frame Finish | |
| Width | 20-1/4" |
| Depth | 21-3/4" |
| Height | 19-13/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 20-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19-3/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 32 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included |