Single 32 QT Bottom-Mount Wire Waste Container for 14-1/2" Cabinet Opening, White
5 items
Product Details
The RV Series of wire frame waste container pullouts offers several sizes, finishes and slide options to accommodate a variety of cabinet openings, styles and price points. Features: Single 32 QT Bottom mount wire waste container for 14-1/2" cabinet opening, White finish Waste Container bins included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for a Base 15 Cabinet Construction: Heavy gauge powder coated metal wire construction Mounts to cabinet floor Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 27 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of Slides, and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | Matte |
| Frame Finish | |
| Width | 9-21/32" |
| Depth | 22" |
| Height | 19-5/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 10" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/8" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-13/32" |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 32 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Steel |
| Mounting Hardware Included |











5 items
Product Details
The RV Series of wire frame waste container pullouts offers several sizes, finishes and slide options to accommodate a variety of cabinet openings, styles and price points. Features: Single 32 QT Bottom mount wire waste container for 14-1/2" cabinet opening, White finish Waste Container bins included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Designed for a Base 15 Cabinet Construction: Heavy gauge powder coated metal wire construction Mounts to cabinet floor Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) White 27 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of Slides, and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | Matte |
| Frame Finish | |
| Width | 9-21/32" |
| Depth | 22" |
| Height | 19-5/32" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 10" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/8" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-13/32" |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 32 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Steel |
| Mounting Hardware Included |