SALT Pura Vita High Pressure Laminate, Color PVFC23 Frassion Chiaro, 49" x 120", 1.3 mm Thick
Item # SLTPVFC23-HPL
•Mfr # PVFC23.HPL
$416.90
/Sheet
Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Pura Vita veneer panels.
1.3mm Thickness by x 49" Width x 120" Length
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Frassion Chiaro |
| Color Number | PVFC23 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 1.3mm |
| Width | 49" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |
Item # SLTPVFC23-HPL
•Mfr # PVFC23.HPL

$416.90
/Sheet
Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Pura Vita veneer panels.
1.3mm Thickness by x 49" Width x 120" Length
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Frassion Chiaro |
| Color Number | PVFC23 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 1.3mm |
| Width | 49" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |
Accessories and Related Products
Decorative Panel
Edgebanding
SALT Pura Vita ABS Edgebanding, Color PVFC23 Frassion Chiaro, 65mm x 328', 1 mm Thick
SLTPVFC23-65-328
$264.00/Roll
SALT Pura Vita ABS Edgebanding, Color PVFC23 Frassion Chiaro, 43mm x 328', 1 mm Thick
SLTPVFC23-43-328
$181.50/Roll
$75.90/Roll
$64.90/Roll





