SALT Pura Vita High Pressure Laminate, Color PVRF04 Rovere Firenze, 49" x 120", 1.3 mm Thick
Item # SLTPVRF04-HPL
•Mfr # PVRF04.HPL
$493.90
/Sheet
Min Order: 1
Qty mult. by: 1
Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Pura Vita veneer panels.
1.3mm Thickness by x 49" Width x 120" Length
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Rovere Firenze |
| Color Number | PVRF04 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 1.3mm |
| Width | 49" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |
Item # SLTPVRF04-HPL
•Mfr # PVRF04.HPL

$493.90
/Sheet
Min Order: 1
Qty mult. by: 1
Product Details
High Pressure Laminating sheeting matching Pura Vita veneer panels.
1.3mm Thickness by x 49" Width x 120" Length
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | High Pressure Laminate |
| Color Name | Rovere Firenze |
| Color Number | PVRF04 |
| Wood Species | |
| Color Type | |
| Finish | |
| Backer | |
| Grade | |
| Thickness | 1.3mm |
| Width | 49" |
| Length | 120" |
| Certifications | |
| Certification | |
| Material | ABS |
Accessories and Related Products
Decorative Panel
Edgebanding
SALT Pura Vita ABS Edgebanding, Color PVRF04 Rovere Firenze, 65mm x 328', 1 mm Thick
SLTPVRF04-65-328
$264.00/Roll
SALT Pura Vita ABS Edgebanding, Color PVRF04 Rovere Firenze, 43mm x 328', 1 mm Thick
SLTPVRF04-43-328
$181.50/Roll
$75.90/Roll
$64.90/Roll





