Oliver 4265C.053T 12" Parallelogram Jointer with Helical Cutter Head 5HP, 3PH
Product Details
Features: Extra-long precision ground tables provide a stable work surface Parallelogram design provides smooth accurate cuts Massive cast iron frame offers stable table support Helical cutter head includes premium carbide inserts 4-sided cutting inserts are indexed and easy to replace Wixey DRO shows table infeed table movement for precision cuts Pre-drilled bracket for easy (optional) powerfeed mounting Foot activated emergency power shutoff Lever controlled outfeed table allows easy adjustment Long solid cast iron fence features positive stops at 45° and 90° Easy to read depth of cut gauge Powerful TEF motor Ploy V-belt drive efficiently delivers power to the cutter head
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Cutter Head Speed | 5,500 RPM |
| Phase | 3HP |
| Length | 88-1/4" |
| Horsepower | 5HP |
| Drive Motor | |
| Product Type | Jointer |
| Voltage | 230V |
| Width | 39-1/2" |
| Rabbeting Capacity (In.) | 3/4" |
| Table Size (L x W) (In.) | 88" x 12" |
| Helical Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Rabbeting Ledge (In.) | |
| Dust Port Outside Diameter (In.) | |
| Motor Power | |
| Cutter Block Speed | |
| Fence Positive Stops (Deg.) | 90°/45° |
| Cutter Block Diameter | |
| Outfeed Table Length (In.) | |
| Motor Voltage (V.) | 230V |
| Dust Collection Minimum CFM Required (CFM) | |
| Cutting Capacity (W x D) (In.) | |
| Prewired Voltage (V.) | |
| Motor Phase | 3PH |
| Number of Knives | 66 |
| Cuts Per Minute | |
| Wiring Remarks | |
| Recommended Circuit Size (Amps.) | |
| Fence Tilt (Deg.) | 45° |
| Motor Current (amps) | 5.9A |
| Size (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Cutter Block | |
| Fence Size (L x H) (In.) | |
| Table Height from Floor (In.) | |
| Infeed Table Length (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T)(mm) | |
| Warranty | |
| Planing Width | |
| Chip Removal | |
| Control | |
| Extraction Connection | |
| Cutter Head Diameter |











Product Details
Features: Extra-long precision ground tables provide a stable work surface Parallelogram design provides smooth accurate cuts Massive cast iron frame offers stable table support Helical cutter head includes premium carbide inserts 4-sided cutting inserts are indexed and easy to replace Wixey DRO shows table infeed table movement for precision cuts Pre-drilled bracket for easy (optional) powerfeed mounting Foot activated emergency power shutoff Lever controlled outfeed table allows easy adjustment Long solid cast iron fence features positive stops at 45° and 90° Easy to read depth of cut gauge Powerful TEF motor Ploy V-belt drive efficiently delivers power to the cutter head
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Cutter Head Speed | 5,500 RPM |
| Phase | 3HP |
| Length | 88-1/4" |
| Horsepower | 5HP |
| Drive Motor | |
| Product Type | Jointer |
| Voltage | 230V |
| Width | 39-1/2" |
| Rabbeting Capacity (In.) | 3/4" |
| Table Size (L x W) (In.) | 88" x 12" |
| Helical Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Rabbeting Ledge (In.) | |
| Dust Port Outside Diameter (In.) | |
| Motor Power | |
| Cutter Block Speed | |
| Fence Positive Stops (Deg.) | 90°/45° |
| Cutter Block Diameter | |
| Outfeed Table Length (In.) | |
| Motor Voltage (V.) | 230V |
| Dust Collection Minimum CFM Required (CFM) | |
| Cutting Capacity (W x D) (In.) | |
| Prewired Voltage (V.) | |
| Motor Phase | 3PH |
| Number of Knives | 66 |
| Cuts Per Minute | |
| Wiring Remarks | |
| Recommended Circuit Size (Amps.) | |
| Fence Tilt (Deg.) | 45° |
| Motor Current (amps) | 5.9A |
| Size (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Cutter Block | |
| Fence Size (L x H) (In.) | |
| Table Height from Floor (In.) | |
| Infeed Table Length (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T)(mm) | |
| Warranty | |
| Planing Width | |
| Chip Removal | |
| Control | |
| Extraction Connection | |
| Cutter Head Diameter |