Oliver 4225.215 6" Parallelogram Jointer with Helical Cutter Head 1.5HP Single Phase
Product Details
Features: Extra-long precision ground tables provide a stable work surface Parallelogram design provides smooth accurate cuts Cast iron frame offers stable table support Fully enclosed cabinet with 4" port for superior dust management HCX Helical cutterhead with premium carbide inserts 4-sided cutting inserts are indexed and easy to replace Lever controlled infeed and outfeed table adjustment allows quick set-up Long precision ground fence tilts up to 135° with positive stops at 45° and 90° Easy to read depth of cut gauge Large lockable paddle switch for added safety Powerful TEFC 1.5HP single-phase motor Ploy V-belt drive efficiently delivers power to the cutter head CSA Listed
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Cutter Head Speed | 5,500 RPM |
| Phase | 1PH |
| Length | |
| Horsepower | 1.5HP |
| Drive Motor | |
| Product Type | Jointer |
| Voltage | 115V |
| Width | |
| Rabbeting Capacity (In.) | 1/2" |
| Table Size (L x W) (In.) | 60-3/4" x 5-3/4" |
| Helical Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Rabbeting Ledge (In.) | |
| Dust Port Outside Diameter (In.) | |
| Motor Power | |
| Cutter Block Speed | |
| Fence Positive Stops (Deg.) | 45°/90° |
| Cutter Block Diameter | |
| Outfeed Table Length (In.) | |
| Motor Voltage (V.) | 115/230V |
| Dust Collection Minimum CFM Required (CFM) | |
| Cutting Capacity (W x D) (In.) | |
| Prewired Voltage (V.) | 115V |
| Motor Phase | 1PH |
| Number of Knives | 28 |
| Cuts Per Minute | |
| Wiring Remarks | |
| Recommended Circuit Size (Amps.) | |
| Fence Tilt (Deg.) | 45°/90°/135° |
| Motor Current (amps) | 13/6.5A |
| Size (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Cutter Block | |
| Fence Size (L x H) (In.) | 29" x 3-3/4" |
| Table Height from Floor (In.) | |
| Infeed Table Length (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T)(mm) | |
| Warranty | |
| Planing Width | |
| Chip Removal | |
| Control | |
| Extraction Connection | |
| Cutter Head Diameter |







Product Details
Features: Extra-long precision ground tables provide a stable work surface Parallelogram design provides smooth accurate cuts Cast iron frame offers stable table support Fully enclosed cabinet with 4" port for superior dust management HCX Helical cutterhead with premium carbide inserts 4-sided cutting inserts are indexed and easy to replace Lever controlled infeed and outfeed table adjustment allows quick set-up Long precision ground fence tilts up to 135° with positive stops at 45° and 90° Easy to read depth of cut gauge Large lockable paddle switch for added safety Powerful TEFC 1.5HP single-phase motor Ploy V-belt drive efficiently delivers power to the cutter head CSA Listed
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Cutter Head Speed | 5,500 RPM |
| Phase | 1PH |
| Length | |
| Horsepower | 1.5HP |
| Drive Motor | |
| Product Type | Jointer |
| Voltage | 115V |
| Width | |
| Rabbeting Capacity (In.) | 1/2" |
| Table Size (L x W) (In.) | 60-3/4" x 5-3/4" |
| Helical Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Rabbeting Ledge (In.) | |
| Dust Port Outside Diameter (In.) | |
| Motor Power | |
| Cutter Block Speed | |
| Fence Positive Stops (Deg.) | 45°/90° |
| Cutter Block Diameter | |
| Outfeed Table Length (In.) | |
| Motor Voltage (V.) | 115/230V |
| Dust Collection Minimum CFM Required (CFM) | |
| Cutting Capacity (W x D) (In.) | |
| Prewired Voltage (V.) | 115V |
| Motor Phase | 1PH |
| Number of Knives | 28 |
| Cuts Per Minute | |
| Wiring Remarks | |
| Recommended Circuit Size (Amps.) | |
| Fence Tilt (Deg.) | 45°/90°/135° |
| Motor Current (amps) | 13/6.5A |
| Size (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T) (In.) | |
| Cutter Block | |
| Fence Size (L x H) (In.) | 29" x 3-3/4" |
| Table Height from Floor (In.) | |
| Infeed Table Length (In.) | |
| Standard Knife Size (L x W x T)(mm) | |
| Warranty | |
| Planing Width | |
| Chip Removal | |
| Control | |
| Extraction Connection | |
| Cutter Head Diameter |