4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black
3 items
Product Details
Stash your trash in luxurious style with the 4WCCC Series Craftsman Collection Bottom Mount Waste Container from Rev-A-Shelf! This one-of-a-kind pullout waste container features the same solid wood construction, recessed wire matte black accents, and a stunning new design with furniture-grade soft edges that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection. Enjoy soft-close slides and integrated door-mount brackets. Features: 4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black Included: (2) Black 50 qt. waste containers, (1) Black 50 qt. lid, (1) Green 50 qt. lid, (1) Wood frame, (1) pair of soft-close slides and mounting hardware Blum Movento 3/4 over-travel concealed soft-close slides, 135 lb. static load rating Keeps waste bins tucked neatly out of sight Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 18" full-height base cabinets with a 15" W opening Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Solid maple wood construction with semi-gloss finish and recessed black wire accents This unit holds 135 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.75"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.75"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Black |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 24-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-3/4 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |











3 items
Product Details
Stash your trash in luxurious style with the 4WCCC Series Craftsman Collection Bottom Mount Waste Container from Rev-A-Shelf! This one-of-a-kind pullout waste container features the same solid wood construction, recessed wire matte black accents, and a stunning new design with furniture-grade soft edges that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection. Enjoy soft-close slides and integrated door-mount brackets. Features: 4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black Included: (2) Black 50 qt. waste containers, (1) Black 50 qt. lid, (1) Green 50 qt. lid, (1) Wood frame, (1) pair of soft-close slides and mounting hardware Blum Movento 3/4 over-travel concealed soft-close slides, 135 lb. static load rating Keeps waste bins tucked neatly out of sight Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 18" full-height base cabinets with a 15" W opening Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Solid maple wood construction with semi-gloss finish and recessed black wire accents This unit holds 135 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.75"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.75"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Black |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 24-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-3/4 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |