4VLWCSC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, White
Product Details
In need of a waste container that has all the features you need and still beats the competition? Look no further as Rev-A-Shelf has developed the 4VLWSC series that features solid wood construction that glides out smoothly. You will love the included door-mounting brackets that finish the look, that also make opening and closing, truly a one step process. Available in different sizes and capacities to fit your exact needs. Features: 4VLWCSC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, White Included: (2) White 50 qt. waste containers, (1) wood frame, (1) pair of slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets Undermount soft-close full-extension concealed slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" full-height base cabinets with a 14-1/2" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available, sold separately Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 75 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 25.8"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 14.75"W X 21.75"D X 23.8"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 14-1/2 in |
| Depth | 21-1/2 in |
| Height | 23-17/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 25-13/16 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |










Product Details
In need of a waste container that has all the features you need and still beats the competition? Look no further as Rev-A-Shelf has developed the 4VLWSC series that features solid wood construction that glides out smoothly. You will love the included door-mounting brackets that finish the look, that also make opening and closing, truly a one step process. Available in different sizes and capacities to fit your exact needs. Features: 4VLWCSC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, White Included: (2) White 50 qt. waste containers, (1) wood frame, (1) pair of slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets Undermount soft-close full-extension concealed slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Once installed, unit can be removed for easy cleaning Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" full-height base cabinets with a 14-1/2" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available, sold separately Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 75 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 25.8"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 14.75"W X 21.75"D X 23.8"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | White |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 14-1/2 in |
| Depth | 21-1/2 in |
| Height | 23-17/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 25-13/16 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |