4WCBM Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver
Product Details
In need of a waste container that has all the features you need and still beats the competition? Look no further as Rev-A-Shelf has developed the 4VLWSC series that features solid wood construction that glides out smoothly. You will love the included door-mounting brackets that finish the look, that also make opening and closing, truly a one step process. Available in different sizes and capacities to fit your exact needs. Features: 4WCBM Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver Included: (2) Silver 50 qt. waste containers, (1) wood frame, (1) pair of soft-close slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets 3-Piece zinc plated heavy-duty full-extension ball-bearing slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Features Rev-A-Shelf Patented Rev-A-Motion for soft-open/soft-close technology (US Patent No. 8,091,971) Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" full-height base cabinets with a 14-1/2" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available, sold separately Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 150 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 24.5"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 24.5"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 14-1/4 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 23-5/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-1/2 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |











Product Details
In need of a waste container that has all the features you need and still beats the competition? Look no further as Rev-A-Shelf has developed the 4VLWSC series that features solid wood construction that glides out smoothly. You will love the included door-mounting brackets that finish the look, that also make opening and closing, truly a one step process. Available in different sizes and capacities to fit your exact needs. Features: 4WCBM Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver Included: (2) Silver 50 qt. waste containers, (1) wood frame, (1) pair of soft-close slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets 3-Piece zinc plated heavy-duty full-extension ball-bearing slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Features Rev-A-Shelf Patented Rev-A-Motion for soft-open/soft-close technology (US Patent No. 8,091,971) Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" full-height base cabinets with a 14-1/2" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available, sold separately Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 150 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 24.5"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 14.5"W X 21.75"D X 24.5"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 14-1/4 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 23-5/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-1/2 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |