4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver
Product Details
Nothing beats the look and warmth of solid wood. Rev-A-Shelf 4WCSC Series is one of the best-selling pullout trash containers and is specified by top kitchen designers. With its gorgeous wood construction and BLUM drawer slides, it′s no wonder why it is an industry favorite. Available in multiple widths, heights and polymer bin capacities, you will have no problem finding the right size to fit your cabinet. Features: 4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver Included: (2) Silver 50 qt. waste containers, (1) Green 50 qt. lid, (1) wood frame, (1) pair of slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets Undermount soft-close full-extension concealed slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Once installed, the unit can be removed for easy cleaning Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" base cabinets with a 15" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available (sold separately); rear lid compatibility may vary based on countertop and handle configuration; Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 110 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.5"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.5"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 24-7/32 in to 25-7/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-1/2 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |










Product Details
Nothing beats the look and warmth of solid wood. Rev-A-Shelf 4WCSC Series is one of the best-selling pullout trash containers and is specified by top kitchen designers. With its gorgeous wood construction and BLUM drawer slides, it′s no wonder why it is an industry favorite. Available in multiple widths, heights and polymer bin capacities, you will have no problem finding the right size to fit your cabinet. Features: 4WCCC Series Double 50 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Silver Included: (2) Silver 50 qt. waste containers, (1) Green 50 qt. lid, (1) wood frame, (1) pair of slides, mounting hardware, and Door-Mount brackets Undermount soft-close full-extension concealed slide system Solid dovetail drawer construction for durability Waste container bins are included Once installed, the unit can be removed for easy cleaning Slides are concealed to keep dirt and debris away Designed for 18" base cabinets with a 15" W opening Adjustable door-mount brackets are included and required for operation Optional Rev-A-Shelf lids are available (sold separately); rear lid compatibility may vary based on countertop and handle configuration; Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Fully assembled maple construction with a semi-gloss finish This unit holds 110 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.5"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 24.5"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 24-7/32 in to 25-7/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 24-1/2 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |