PRO ECO Drawer Slide with 100lb Capacity, Full Extension, Side Mount, Bright Zinc, 20"
Item # PROECOBB-20B
•Mfr # 04227.500
$0.00
/Pair
Product Details
Weight Rating: 100 lb
Type: Full Extension Ball Bearing Side Mount
Side Material: Cold Rolled Steel
Hole Pattern: 32MM
Finish: Bright Zinc
Clearance: 1/2" + 1/32" -0
Extra Smooth Quiet Operation
Unhanded
Lever Disconnect
15 Pair per Box
ANSI/KCMA161.1-12
Type: Full Extension Ball Bearing Side Mount
Side Material: Cold Rolled Steel
Hole Pattern: 32MM
Finish: Bright Zinc
Clearance: 1/2" + 1/32" -0
Extra Smooth Quiet Operation
Unhanded
Lever Disconnect
15 Pair per Box
ANSI/KCMA161.1-12
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 15 |
| Length | 20" |
| Finish | Bright Zinc |
| Drawer Length | |
| Closing Type | Standard Closing |
| Model | |
| Load Capacity | 100lb |
| Travel | Full Extension |
| Product Type | Drawer Slide |
| Weight Capacity | |
| Left or Right | |
| Cabinet Type | |
| Minimum Clearance | 1/2 + 1/32" -0" |
| Mounting Type | Side-Mount |
| Material | Steel |
| Hole Pattern | |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Application | |
| Height | |
| Depth | |
| Certifications | |
| Width | |
| Material Thickness | |
| Clearance |
Item # PROECOBB-20B
•Mfr # 04227.500


$0.00
/Pair
Product Details
Weight Rating: 100 lb
Type: Full Extension Ball Bearing Side Mount
Side Material: Cold Rolled Steel
Hole Pattern: 32MM
Finish: Bright Zinc
Clearance: 1/2" + 1/32" -0
Extra Smooth Quiet Operation
Unhanded
Lever Disconnect
15 Pair per Box
ANSI/KCMA161.1-12
Type: Full Extension Ball Bearing Side Mount
Side Material: Cold Rolled Steel
Hole Pattern: 32MM
Finish: Bright Zinc
Clearance: 1/2" + 1/32" -0
Extra Smooth Quiet Operation
Unhanded
Lever Disconnect
15 Pair per Box
ANSI/KCMA161.1-12
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 15 |
| Length | 20" |
| Finish | Bright Zinc |
| Drawer Length | |
| Closing Type | Standard Closing |
| Model | |
| Load Capacity | 100lb |
| Travel | Full Extension |
| Product Type | Drawer Slide |
| Weight Capacity | |
| Left or Right | |
| Cabinet Type | |
| Minimum Clearance | 1/2 + 1/32" -0" |
| Mounting Type | Side-Mount |
| Material | Steel |
| Hole Pattern | |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Application | |
| Height | |
| Depth | |
| Certifications | |
| Width | |
| Material Thickness | |
| Clearance |
