1-13/16" Blackrock™ Ring Pull, Black Bronze
Product Details
Inspired by hard geometric lines, Blackrock's simple shapes make a lasting impression. Amerock offers a complete line of decorative and functional cabinet hardware, bath hardware, hook and rail and wall plates. Amerocks award-winning decorative and functional hardware solutions have built the companies reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style.
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Black Bronze |
| Center to Center | |
| Diameter | |
| Length | 1-3/8" |
| Width | 1-13/16" |
| Projection | 5/8" |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |
Item # AM55274-BBR
•Mfr # BP55274BBR




Finish: Black Bronze
Length: 1-3/8"
Width: 1-13/16"
Product Details
Inspired by hard geometric lines, Blackrock's simple shapes make a lasting impression. Amerock offers a complete line of decorative and functional cabinet hardware, bath hardware, hook and rail and wall plates. Amerocks award-winning decorative and functional hardware solutions have built the companies reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style.
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Black Bronze |
| Center to Center | |
| Diameter | |
| Length | 1-3/8" |
| Width | 1-13/16" |
| Projection | 5/8" |
| Material | Zinc |
| Tap | #8-32 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |