3/4" Full Wrap-Around Minaret Finial Hinge, Free-Swinging, Inset, Oil-Rubbed Bronze
Item # AM3175TM-ORB
•Mfr # PK3175TMORB
Product Details
Features:
Minaret and ball style tips which present an attractive complement to a variety of decorative hardware pieces and cabinet styles
Exceeds KCMA and BHMA standards for strength, finish quality and life cycle endurance
Made in the USA and guaranteed for as long as the original consumer owns the home
Exclusive pin treatment assures silent, reliable performance
Horizontal/vertical adjustment
Door gap as small as 1/16"
Minaret and ball style tips which present an attractive complement to a variety of decorative hardware pieces and cabinet styles
Exceeds KCMA and BHMA standards for strength, finish quality and life cycle endurance
Made in the USA and guaranteed for as long as the original consumer owns the home
Exclusive pin treatment assures silent, reliable performance
Horizontal/vertical adjustment
Door gap as small as 1/16"
Specifications
| Box Quantity | 50 |
| Finish | Oil-Rubbed Bronze |
| Overlay | Inset Full Wrap |
| Closing Type | Free-Swing |
| Hinge Type | Minaret Finial Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-5/8" |
| Length | 2-7/8" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 1-1/8" |
Item # AM3175TM-ORB
•Mfr # PK3175TMORB


Product Details
Features:
Minaret and ball style tips which present an attractive complement to a variety of decorative hardware pieces and cabinet styles
Exceeds KCMA and BHMA standards for strength, finish quality and life cycle endurance
Made in the USA and guaranteed for as long as the original consumer owns the home
Exclusive pin treatment assures silent, reliable performance
Horizontal/vertical adjustment
Door gap as small as 1/16"
Minaret and ball style tips which present an attractive complement to a variety of decorative hardware pieces and cabinet styles
Exceeds KCMA and BHMA standards for strength, finish quality and life cycle endurance
Made in the USA and guaranteed for as long as the original consumer owns the home
Exclusive pin treatment assures silent, reliable performance
Horizontal/vertical adjustment
Door gap as small as 1/16"
Specifications
| Box Quantity | 50 |
| Finish | Oil-Rubbed Bronze |
| Overlay | Inset Full Wrap |
| Closing Type | Free-Swing |
| Hinge Type | Minaret Finial Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-5/8" |
| Length | 2-7/8" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 1-1/8" |