43" x 75" 180 Grit Wide Sanding Belt, Aluminum Oxide on X-Weight Cotton
Item # VSM1083237
•Mfr # 83237
Product Details
Universal, high-performance aluminum oxide abrasive with a closed coat on sturdy polyester or cotton cloth backing applications include preparing workpieces for polishing work or deburring after laser cutting or water jet cutting. Characterized by its long lifetime.
Features:
Excellent adaptability
For multifaceted grinding tasks
Long service life
Features:
Excellent adaptability
For multifaceted grinding tasks
Long service life
Specifications
| Box Quantity | 5 |
| Product Type | |
| Grit | 180 |
| Grit Grade | |
| Width | 43" |
| Length | 75" |
| Color | Red-Brown |
| Weight | X |
| Backing Material | Cotton |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Coat | Closed |
| Application |
Item # VSM1083237
•Mfr # 83237

Product Details
Universal, high-performance aluminum oxide abrasive with a closed coat on sturdy polyester or cotton cloth backing applications include preparing workpieces for polishing work or deburring after laser cutting or water jet cutting. Characterized by its long lifetime.
Features:
Excellent adaptability
For multifaceted grinding tasks
Long service life
Features:
Excellent adaptability
For multifaceted grinding tasks
Long service life
Specifications
| Box Quantity | 5 |
| Product Type | |
| Grit | 180 |
| Grit Grade | |
| Width | 43" |
| Length | 75" |
| Color | Red-Brown |
| Weight | X |
| Backing Material | Cotton |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Coat | Closed |
| Application |