17" Solid Wood Corner Appliance Garage, Alder
Item # OMAG-100CSAL
•Mfr # AG-100CSAL
$182.34
/Each
2 items
$173.92/Each
4 items
$169.99/Each
Wood Species: Alder
Product Details
For 24" corner applications. Solid wood or wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame. End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF using plain-sliced veneer. Doweled joints. Spring Tension Track System (OMST-2) provides smooth, non-binding operation. Pre-fabricated for simple installation.
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Appliance Garage |
| Wood Species | Alder |
| Material | Wood |
| Width | 17" |
| Depth | 11-7/8" |
| Height | 18-1/2" |
| Door Type | Solid Wood Door |
Item # OMAG-100CSAL
•Mfr # AG-100CSAL


$182.34
/Each
2 items
$173.92/Each
4 items
$169.99/Each
Wood Species: Alder
Product Details
For 24" corner applications. Solid wood or wood veneer tambour door mounted to solid wood face frame. End panels are veneer faced and backed on 3/8" MDF using plain-sliced veneer. Doweled joints. Spring Tension Track System (OMST-2) provides smooth, non-binding operation. Pre-fabricated for simple installation.
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Appliance Garage |
| Wood Species | Alder |
| Material | Wood |
| Width | 17" |
| Depth | 11-7/8" |
| Height | 18-1/2" |
| Door Type | Solid Wood Door |