ARF LED 3W Cool White Spot Light, 2-15/16", Black
Item # HRARFLED55BL
•Mfr # ARFLED5500BL
Product Details
Features:
50,000 hrs lamp life
Recess depth only 5/8" or 1/2" (with spacer ring DR13)
When surface mounted, overall height 7/8"
Friction fit
Only 3 Watt power consumption (3 x 1 Watt LEDs)
(3,200 K) LEDs
Attached 72" connecting cable with plug-in connector
To be used with 350 mA constant current DC converter
50,000 hrs lamp life
Recess depth only 5/8" or 1/2" (with spacer ring DR13)
When surface mounted, overall height 7/8"
Friction fit
Only 3 Watt power consumption (3 x 1 Watt LEDs)
(3,200 K) LEDs
Attached 72" connecting cable with plug-in connector
To be used with 350 mA constant current DC converter
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Application | Spot Light |
| Bulb Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 5500K |
| Finish | Black |
| Diameter | 2-15/16" |
| Hole Size | |
| Width | |
| Length | 2-15/16" |
| Depth | |
| Mounting Type | Recessed/Surface |
| Wattage | 3W |
| Voltage | |
| Beam Angle | |
| Lumens | 270 Lumens |
| Certification | |
| Certifications | cULus Listed |
Item # HRARFLED55BL
•Mfr # ARFLED5500BL

Product Details
Features:
50,000 hrs lamp life
Recess depth only 5/8" or 1/2" (with spacer ring DR13)
When surface mounted, overall height 7/8"
Friction fit
Only 3 Watt power consumption (3 x 1 Watt LEDs)
(3,200 K) LEDs
Attached 72" connecting cable with plug-in connector
To be used with 350 mA constant current DC converter
50,000 hrs lamp life
Recess depth only 5/8" or 1/2" (with spacer ring DR13)
When surface mounted, overall height 7/8"
Friction fit
Only 3 Watt power consumption (3 x 1 Watt LEDs)
(3,200 K) LEDs
Attached 72" connecting cable with plug-in connector
To be used with 350 mA constant current DC converter
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Application | Spot Light |
| Bulb Type | LED |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 5500K |
| Finish | Black |
| Diameter | 2-15/16" |
| Hole Size | |
| Width | |
| Length | 2-15/16" |
| Depth | |
| Mounting Type | Recessed/Surface |
| Wattage | 3W |
| Voltage | |
| Beam Angle | |
| Lumens | 270 Lumens |
| Certification | |
| Certifications | cULus Listed |