1513 Acrylic Undermount Single Bowl Rectangular Vanity Sink, 16-3/4" x 14-15/16" x 7-1/16", Arctic
Item # FSV1513102
•Mfr # S2111513102
Color: Arctic
Product Details
Formica Corporation offers a selection of kitchen sinks and vanity bowls in a range of shapes, sizes and solid surfacing colors to coordinate flawlessly with kitchen countertops and vanity tops.
Features:
• Rectangular vanity sink in arctic color
• Easy ADA placement
• Streamlined look
• Undermount installation
• Hygienic and practicall
Features:
• Rectangular vanity sink in arctic color
• Easy ADA placement
• Streamlined look
• Undermount installation
• Hygienic and practicall
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Bowl Size | 13" x 15" x 5" |
| Color | Arctic |
| Depth | 7-1/16" |
| Gauge | |
| Left Bowl Size | |
| Length | 16-3/4" |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Undermount |
| Purpose | Vanity Sink |
| Style | Single Bowl |
| Right Bowl Size | |
| Width | 14-15/16" |
Item # FSV1513102
•Mfr # S2111513102


Color: Arctic
Product Details
Formica Corporation offers a selection of kitchen sinks and vanity bowls in a range of shapes, sizes and solid surfacing colors to coordinate flawlessly with kitchen countertops and vanity tops.
Features:
• Rectangular vanity sink in arctic color
• Easy ADA placement
• Streamlined look
• Undermount installation
• Hygienic and practicall
Features:
• Rectangular vanity sink in arctic color
• Easy ADA placement
• Streamlined look
• Undermount installation
• Hygienic and practicall
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | |
| Bowl Size | 13" x 15" x 5" |
| Color | Arctic |
| Depth | 7-1/16" |
| Gauge | |
| Left Bowl Size | |
| Length | 16-3/4" |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Undermount |
| Purpose | Vanity Sink |
| Style | Single Bowl |
| Right Bowl Size | |
| Width | 14-15/16" |