Drawer Slide Mono Rail, 3/4 Extension, Center-Mount, Cadmium , 23-5/16"
Item # BKP1175-2C
•Mfr # P1175-2C
Product Details
Features: 23-5/16" Drawer slide mono rail in cadmium finish Includes: Drawer Slide, Lefty and Righty Cabinet Rollers, Rear Drawer Roller, Mounting Bracket, Screws, Installation instructions on packaging Weight: 0.7lb.
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Length | 23-5/16" |
| Finish | Cadmium |
| Drawer Length | |
| Closing Type | Standard Closing |
| Model | |
| Load Capacity | |
| Travel | 3/4" Extension |
| Product Type | Drawer Slide |
| Weight Capacity | 0.7lb. |
| Left or Right | Both |
| Cabinet Type | |
| Minimum Clearance | |
| Mounting Type | Center-Mount |
| Material | Steel/Plastic |
| Hole Pattern | |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Application | |
| Height | |
| Depth | 1-1/8" |
| Certifications | |
| Width | 15/16" |
| Material Thickness | |
| Clearance |
Item # BKP1175-2C
•Mfr # P1175-2C

Product Details
Features: 23-5/16" Drawer slide mono rail in cadmium finish Includes: Drawer Slide, Lefty and Righty Cabinet Rollers, Rear Drawer Roller, Mounting Bracket, Screws, Installation instructions on packaging Weight: 0.7lb.
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Length | 23-5/16" |
| Finish | Cadmium |
| Drawer Length | |
| Closing Type | Standard Closing |
| Model | |
| Load Capacity | |
| Travel | 3/4" Extension |
| Product Type | Drawer Slide |
| Weight Capacity | 0.7lb. |
| Left or Right | Both |
| Cabinet Type | |
| Minimum Clearance | |
| Mounting Type | Center-Mount |
| Material | Steel/Plastic |
| Hole Pattern | |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Application | |
| Height | |
| Depth | 1-1/8" |
| Certifications | |
| Width | 15/16" |
| Material Thickness | |
| Clearance |