Double 35 QT Top Mount Pullout Waste Container, Soft-Closing for 15" Cabinet Opening, Silver
Product Details
The 4WCTM Series is available in both single, double and quad configurations and features either a natural maple or walnut frame that glides on full-extension slides. Features: Double 35 QT top mount pullout waste container by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" cabinet opening, Silver clear polyurethane finish For proper performance, installation requires proper alignment Once installed, unit can be removed for easy cleaning Note: Top Mount Waste containers come in many different widths as they are specific to a cabinet opening to function properly Designed for only a cabinet opening width of 15" Construction: Fully Assembled Maple Wood construction with a clear coat finish for durability Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 35 qt. waste containers (1) wood frame for 1-1/2" face frame cabinet (1) Pair of Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount Brackets
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Clear Polyurethane |
| Frame Finish | |
| Width | 15" |
| Depth | 22-3/4" - 24" |
| Height | 17-7/8" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 18-11/32" |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 35 QT |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included |


Product Details
The 4WCTM Series is available in both single, double and quad configurations and features either a natural maple or walnut frame that glides on full-extension slides. Features: Double 35 QT top mount pullout waste container by rev-a-shelf, Soft-closing for 15" cabinet opening, Silver clear polyurethane finish For proper performance, installation requires proper alignment Once installed, unit can be removed for easy cleaning Note: Top Mount Waste containers come in many different widths as they are specific to a cabinet opening to function properly Designed for only a cabinet opening width of 15" Construction: Fully Assembled Maple Wood construction with a clear coat finish for durability Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 35 qt. waste containers (1) wood frame for 1-1/2" face frame cabinet (1) Pair of Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount Brackets
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Clear Polyurethane |
| Frame Finish | |
| Width | 15" |
| Depth | 22-3/4" - 24" |
| Height | 17-7/8" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 18-11/32" |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 35 QT |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included |