21-23/32" 4-Shelf Solid Bottom Pull-Out Pantry with Soft-Closing, Light Brown
Product Details
5300 Pullout Pantry Series is the answer to your full access (frameless) cabinetry needs. The series offers basket depths for 24" deep cabinetry and comes in five different widths and four height ranges, one width available for face frame cabinets. Available in your choice of beautiful maple or contemporary gray solid bottom to match every kitchen style. Features: 21-23/32" 4-Shelf solid bottom pull-out pantry with soft-closing with light brown finish Adjustable frame height: 43-13/32" - 50-3/4" Basket Width: 10" Due to size/weight item normally ships via LTL carrier For inset applications, remove the sliding portion of the T-type door-mount bracket Designed for a cabinet opening of 10-1/2" to 15" Construction: Heavy-Duty Metal frame with solid bottom surface Professional installation recommended Limited Lifetime Warranty Includeds: (4) Gray Solid bottom baskets (1) Frame (1) 200 lb. slide system (2) Door-Mount brackets, hardware
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Pull-Out Pantry |
| Material | Steel |
| Finish | Matte |
| Width | 11-9/16" - 13-13/16" |
| Depth | 21-23/32" |
| Height | 50-3/4" - 58-9/32" |
| Number of Trays | |
| Closing Type | |
| Certifications | |
| Color | Light Brown |
| Extension | |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 50-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 10-1/2" |
| Number of Shelves | 4 |
| Weight Capacity |









Product Details
5300 Pullout Pantry Series is the answer to your full access (frameless) cabinetry needs. The series offers basket depths for 24" deep cabinetry and comes in five different widths and four height ranges, one width available for face frame cabinets. Available in your choice of beautiful maple or contemporary gray solid bottom to match every kitchen style. Features: 21-23/32" 4-Shelf solid bottom pull-out pantry with soft-closing with light brown finish Adjustable frame height: 43-13/32" - 50-3/4" Basket Width: 10" Due to size/weight item normally ships via LTL carrier For inset applications, remove the sliding portion of the T-type door-mount bracket Designed for a cabinet opening of 10-1/2" to 15" Construction: Heavy-Duty Metal frame with solid bottom surface Professional installation recommended Limited Lifetime Warranty Includeds: (4) Gray Solid bottom baskets (1) Frame (1) 200 lb. slide system (2) Door-Mount brackets, hardware
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Pull-Out Pantry |
| Material | Steel |
| Finish | Matte |
| Width | 11-9/16" - 13-13/16" |
| Depth | 21-23/32" |
| Height | 50-3/4" - 58-9/32" |
| Number of Trays | |
| Closing Type | |
| Certifications | |
| Color | Light Brown |
| Extension | |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Height | 50-3/4" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 10-1/2" |
| Number of Shelves | 4 |
| Weight Capacity |