Double 35 QT Bottom Mount Pullout Waste Container, Soft-Closing for 14-1/2", Silver
20 items
Product Details
The 53WC Series from Rev-A-Shelf brings a touch of modern Italian design to your kitchen. With a range of sizes and finishes to fit any decor, it features soft-close slides, a door-mount kit, and hassle-free installation for a sleek, functional solution. Features: Double 35 QT bottom mount pullout waste container, Soft-closing for 14-1/2", Silver matte finish Keep your kitchen waste hidden but easily accessible Combines modern Italian design with innovative functionality Waste Container fully extends outside of the cabinet for easy access to the rear bin These units are perfect for large/small families as well as for recycling or sorting trash/waste Designed for a Base 18 Cabinet Construction: Heavy gauge powder coated metal wire construction Mounts to cabinet floor and door Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 35 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount Brackets
Specifications
| Box Quantity | 20 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Matte |
| Frame Finish | |
| Width | 14-13/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 19" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-1/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Steel |
| Mounting Hardware Included |

20 items
Product Details
The 53WC Series from Rev-A-Shelf brings a touch of modern Italian design to your kitchen. With a range of sizes and finishes to fit any decor, it features soft-close slides, a door-mount kit, and hassle-free installation for a sleek, functional solution. Features: Double 35 QT bottom mount pullout waste container, Soft-closing for 14-1/2", Silver matte finish Keep your kitchen waste hidden but easily accessible Combines modern Italian design with innovative functionality Waste Container fully extends outside of the cabinet for easy access to the rear bin These units are perfect for large/small families as well as for recycling or sorting trash/waste Designed for a Base 18 Cabinet Construction: Heavy gauge powder coated metal wire construction Mounts to cabinet floor and door Limited Lifetime Warranty Includeds: (2) Silver 35 qt. waste containers (1) Metal Frame (1) Pair of Slides, Mounting Hardware, and Door-Mount Brackets
Specifications
| Box Quantity | 20 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Matte |
| Frame Finish | |
| Width | 14-13/32" |
| Depth | 22-3/32" |
| Height | 19" |
| Minimum Cabinet Opening Width | 14-1/2" |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-1/4" |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 QT |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Steel |
| Mounting Hardware Included |