8" Craftsman Knife Block Pullout Organizer with Black Accents for 12" Base Cabinets, Dark Brown
Width: 8 in
Height: 25-7/8 in
Minimum Cabinet Opening Width: 8-1/2 in / 9-3/16 in
Product Details
Streamline your kitchen organization with the 448KBCC Craftsman Collection Knife Block Base Cabinet Pullout. This innovative pullout combines solid wood construction with gorgeous soft edges, curved black wire accents, a removable wire utensil bin and up to two knife block inserts with Flex Rod Technology for a secure and stylish way to store knives, shears, and more. Features: Craftsman knife block pullout organizer with black accents for 12" base cabinets dark brown in 8" size Blum Movento full-extension concealed soft-close slides, 125 lb. static load rating Knife block features flex rod technology that adjusts to hold knives securely (fits knife blades up to 8" long) Includes an adjustable back stop to prevent over-extension and keep the unit securely within the cabinet Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 12" full-height base cabinets Patented black door-mount brackets provide 8" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 125 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 8.5"W X 21.78"D X 25.87"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 9.19"W X 21.78"D X 25.87"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted Includes: (1) Wood Organizer Frame (1) Pair of Soft-Close Slides (2) Fixed Shelves (1) Integrated Knife Block Organizer (1) Removable 1 qt. Wire Utensil Bin (1) 15 mm Black Cutting Board and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Material | Wood |
| Finish | Clear Polyurethane |
| Product Type | Knife Block Pullout Organizer |
| Color | Dark Brown |
| Width | 8 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 25-7/8 in |
| Fits | |
| Minimum Cabinet Opening Width | 8-1/2 in / 9-3/16 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-25/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 25-7/8 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Slide Type | Soft-Close |
| Extension | Full-Extension |
| Closing Type | |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Number of Trays | |
| Weight Capacity | 125 lb |
| Slides Included | Yes |
| Wood Species | Walnut |











Width: 8 in
Height: 25-7/8 in
Minimum Cabinet Opening Width: 8-1/2 in / 9-3/16 in
Product Details
Streamline your kitchen organization with the 448KBCC Craftsman Collection Knife Block Base Cabinet Pullout. This innovative pullout combines solid wood construction with gorgeous soft edges, curved black wire accents, a removable wire utensil bin and up to two knife block inserts with Flex Rod Technology for a secure and stylish way to store knives, shears, and more. Features: Craftsman knife block pullout organizer with black accents for 12" base cabinets dark brown in 8" size Blum Movento full-extension concealed soft-close slides, 125 lb. static load rating Knife block features flex rod technology that adjusts to hold knives securely (fits knife blades up to 8" long) Includes an adjustable back stop to prevent over-extension and keep the unit securely within the cabinet Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 12" full-height base cabinets Patented black door-mount brackets provide 8" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 125 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 8.5"W X 21.78"D X 25.87"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 9.19"W X 21.78"D X 25.87"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted Includes: (1) Wood Organizer Frame (1) Pair of Soft-Close Slides (2) Fixed Shelves (1) Integrated Knife Block Organizer (1) Removable 1 qt. Wire Utensil Bin (1) 15 mm Black Cutting Board and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Material | Wood |
| Finish | Clear Polyurethane |
| Product Type | Knife Block Pullout Organizer |
| Color | Dark Brown |
| Width | 8 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 25-7/8 in |
| Fits | |
| Minimum Cabinet Opening Width | 8-1/2 in / 9-3/16 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-25/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 25-7/8 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Slide Type | Soft-Close |
| Extension | Full-Extension |
| Closing Type | |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Number of Trays | |
| Weight Capacity | 125 lb |
| Slides Included | Yes |
| Wood Species | Walnut |