4WCCC Series Double 35 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black
Product Details
Stash your trash in luxurious style with the 4WCCC Series Craftsman Collection Bottom Mount Waste Container from Rev-A-Shelf! This one-of-a-kind pullout waste container features the same solid wood construction, recessed wire matte black accents, and a stunning new design with furniture-grade soft edges that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection. Enjoy soft-close slides and integrated door-mount brackets. Features: 4WCCC Series Double 35 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black (2) Black 35 qt. waste containers, (1) Black 35 qt. lid, (1) Green 35 qt. lid, (1) Wood frame, (1) pair of soft-close slides and mounting hardware Blum Movento 3/4 over-travel concealed soft-close slides, 135 lb. static load rating Keeps waste bins tucked neatly out of sight Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 18" base cabinets with a 15" W opening Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 135 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 20.88"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 20.88"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Black |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 20-11/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-7/8 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |











Product Details
Stash your trash in luxurious style with the 4WCCC Series Craftsman Collection Bottom Mount Waste Container from Rev-A-Shelf! This one-of-a-kind pullout waste container features the same solid wood construction, recessed wire matte black accents, and a stunning new design with furniture-grade soft edges that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection. Enjoy soft-close slides and integrated door-mount brackets. Features: 4WCCC Series Double 35 QT Bin Bottom Mount Waste Containers for 18" Cabinet, Black (2) Black 35 qt. waste containers, (1) Black 35 qt. lid, (1) Green 35 qt. lid, (1) Wood frame, (1) pair of soft-close slides and mounting hardware Blum Movento 3/4 over-travel concealed soft-close slides, 135 lb. static load rating Keeps waste bins tucked neatly out of sight Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 18" base cabinets with a 15" W opening Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Optional Tip-On Kit (4WC-TOKIT-15) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 135 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 15"W X 22.25"D X 20.88"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 15"W X 22.25"D X 20.88"H Installation Type: Cabinet Floor Mounted TSCA Title VI Compliant: Yes
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Waste Container Pullout |
| Bin Color | Black |
| Bin Finish | |
| Frame Finish | Clear Polyurethane |
| Width | 15 in |
| Depth | 22-3/32 in |
| Height | 20-11/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | 15 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 22-1/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 20-7/8 in |
| Number of Bins | 2 |
| Waste Container Capacity | 35 qt |
| Door Mountable | Yes |
| Bin Lid Included | Yes |
| Certifications | |
| Bin Material | |
| Frame Included | |
| Frame Material | Wood |
| Mounting Hardware Included | Yes |