8" Craftsman Base Cabinet Pullout with Tray Divider/Foil Wrap Holder for 12" Base Cabinets, Dark Brown
Width: 8 in
Minimum Cabinet Opening Width: 8-1/2 in / 9 in
Product Details
Keep your countertops organized and your kitchen coordinated with the 448UTCC Craftsman Collection Utensil Base Cabinet Pullout. Designed as part of our elegant Craftsman Collection, this organizer features solid wood construction, recessed black wire accents, and clean, soft lines. Available in multiple sizes, it includes a fixed upper shelf with up to four removable wire bins, a fixed lower shelf, and BLUM soft-close slides for smooth functionality. Features: Craftsman base cabinet pullout with tray divider/foil wrap holder for 12" base cabinets dark brown in 8" size Blum Movento full-extension concealed soft-close slides, 125 lb. static load rating Includes a fixed divider and (3) removable, adjustable T-Bars for foil, plastic wrap, food storage bags, and more This unit is designed for full-height cabinets but can also fit door/drawer cabinets with potential height limitations for baking sheets Includes an adjustable back stop to prevent over-extension and keep the unit securely within the cabinet Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 12" full-height base cabinets Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 125 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 8.5"W X 21.78"D X 19.88"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 9"W X 21.78"D X 19.88"H Includes: (1) Wood Organizer Frame (1) Pair of Soft-Close Slides (2) Fixed Divider (3) Removable, Adjustable Dividers and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Material | Wood |
| Finish | Clear Polyurethane |
| Product Type | Tray Divider/Foil Wrap Pullout Organizer |
| Color | Dark Brown |
| Width | 8 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 19-5/8 in |
| Fits | |
| Minimum Cabinet Opening Width | 8-1/2 in / 9 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-25/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19-7/8 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Slide Type | Soft-Close |
| Extension | Full-Extension |
| Closing Type | |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Number of Trays | |
| Weight Capacity | 125 lb |
| Slides Included | Yes |
| Wood Species | Walnut |









Width: 8 in
Minimum Cabinet Opening Width: 8-1/2 in / 9 in
Product Details
Keep your countertops organized and your kitchen coordinated with the 448UTCC Craftsman Collection Utensil Base Cabinet Pullout. Designed as part of our elegant Craftsman Collection, this organizer features solid wood construction, recessed black wire accents, and clean, soft lines. Available in multiple sizes, it includes a fixed upper shelf with up to four removable wire bins, a fixed lower shelf, and BLUM soft-close slides for smooth functionality. Features: Craftsman base cabinet pullout with tray divider/foil wrap holder for 12" base cabinets dark brown in 8" size Blum Movento full-extension concealed soft-close slides, 125 lb. static load rating Includes a fixed divider and (3) removable, adjustable T-Bars for foil, plastic wrap, food storage bags, and more This unit is designed for full-height cabinets but can also fit door/drawer cabinets with potential height limitations for baking sheets Includes an adjustable back stop to prevent over-extension and keep the unit securely within the cabinet Features a stunning new look that is cohesive throughout our entire Craftsman Collection and complementary to any kitchen design Designed for 12" full-height base cabinets Patented black door-mount brackets provide 5" of adjustability (US Patent No. 8,388,076) Solid walnut construction with a satin finish and recessed black wire accents This unit holds 125 lbs. Whole Unit Mounts to the cabinet floor and door Minimum Cabinet Opening for a Face Frame cabinet is 8.5"W X 21.78"D X 19.88"H Minimum Cabinet Opening for a Frameless cabinet is 9"W X 21.78"D X 19.88"H Includes: (1) Wood Organizer Frame (1) Pair of Soft-Close Slides (2) Fixed Divider (3) Removable, Adjustable Dividers and Mounting Hardware
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Material | Wood |
| Finish | Clear Polyurethane |
| Product Type | Tray Divider/Foil Wrap Pullout Organizer |
| Color | Dark Brown |
| Width | 8 in |
| Depth | 21-21/32 in |
| Height | 19-5/8 in |
| Fits | |
| Minimum Cabinet Opening Width | 8-1/2 in / 9 in |
| Minimum Cabinet Opening Depth | 21-25/32 in |
| Minimum Cabinet Opening Height | 19-7/8 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Slide Type | Soft-Close |
| Extension | Full-Extension |
| Closing Type | |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Number of Trays | |
| Weight Capacity | 125 lb |
| Slides Included | Yes |
| Wood Species | Walnut |