50 QT Replacement Waste Container, Silver
24 items
48 items
96 items
Bin Color: Silver
Product Details
Do you just simply need a replacement or new trash bin? We have you covered; just look at the bottom of your existing bin to get the exact size you need. Rev-A-Shelf polymer bins are not only made in the USA, but injection molded with the highest quality Polypropylene. Though designed to work with ALL of the Rev-A-Shelf waste containers and trash pull-outs, they can be used for extra trash storage no matter where you need it. Available in variety of sizes and colors. Features: 50 qt replacement waste container in silver color Included: (1) silver 50 qt. waste container only Only to be used with Rev-A-Shelf branded products Replacement bin only; pullout waste containers are sold separately Designed to fit only Rev-A-Shelf 50 qt. Pullout Waste Containers Optional Rev-A-Shelf waste container frames and lids available, sold separately Injection molded polymer plastic designed for durability
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Replacement Waste Container |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Glossy |
| Frame Finish | |
| Width | 10-15/32 in |
| Depth | 14-7/32 in |
| Height | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | No |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Bin Material | Polypropylene |
| Frame Included | |
| Frame Material | |
| Mounting Hardware Included |








24 items
48 items
96 items
Bin Color: Silver
Product Details
Do you just simply need a replacement or new trash bin? We have you covered; just look at the bottom of your existing bin to get the exact size you need. Rev-A-Shelf polymer bins are not only made in the USA, but injection molded with the highest quality Polypropylene. Though designed to work with ALL of the Rev-A-Shelf waste containers and trash pull-outs, they can be used for extra trash storage no matter where you need it. Available in variety of sizes and colors. Features: 50 qt replacement waste container in silver color Included: (1) silver 50 qt. waste container only Only to be used with Rev-A-Shelf branded products Replacement bin only; pullout waste containers are sold separately Designed to fit only Rev-A-Shelf 50 qt. Pullout Waste Containers Optional Rev-A-Shelf waste container frames and lids available, sold separately Injection molded polymer plastic designed for durability
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | Replacement Waste Container |
| Bin Color | Silver |
| Bin Finish | Glossy |
| Frame Finish | |
| Width | 10-15/32 in |
| Depth | 14-7/32 in |
| Height | 21-3/4 in |
| Minimum Cabinet Opening Width | |
| Minimum Cabinet Opening Depth | |
| Minimum Cabinet Opening Height | |
| Number of Bins | 1 |
| Waste Container Capacity | 50 qt |
| Door Mountable | |
| Bin Lid Included | No |
| Certifications | TSCA Title VI Compliant |
| Bin Material | Polypropylene |
| Frame Included | |
| Frame Material | |
| Mounting Hardware Included |