Variable Overlay Face Mount Hinge, Modern Design, Self-Closing, Burnished Brass
Item # AMD7139-BB
•Mfr # D7139BB
Finish: Burnished Brass
Product Details
Every Amerock functional hardware series item is tested for durability in conditions exceeding all KCMA certification requirements and BHMS standards for cycle life, strength and finish quality.
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Burnished Brass |
| Overlay | Variable Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Mounting Type | Screw-On |
| Hinge Type | Face Mount Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-13/16" |
| Length | 2-3/4" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 3/4" |
Item # AMD7139-BB
•Mfr # D7139BB


Finish: Burnished Brass
Product Details
Every Amerock functional hardware series item is tested for durability in conditions exceeding all KCMA certification requirements and BHMS standards for cycle life, strength and finish quality.
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Burnished Brass |
| Overlay | Variable Overlay |
| Closing Type | Self-Closing |
| Mounting Type | Screw-On |
| Hinge Type | Face Mount Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-13/16" |
| Length | 2-3/4" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 3/4" |