Partial Wrap-Around Face-Frame Hinge, Self-Closing, 1/2" Overlay, Flat Black
Item # AM7550-FB
•Mfr # BPR7550FB
Finish: Flat Black
Product Details
Features:
Heavy Duty Self-Closing Hinge
1/2" Overlay
Heavy Duty Self-Closing Hinge
1/2" Overlay
Specifications
| Box Quantity | 25 |
| Finish | Flat Black |
| Overlay | 1/2" Partial Wrap |
| Closing Type | Self-Closing |
| Hinge Type | Face-Frame Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 2-1/4" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 11/16" |
Item # AM7550-FB
•Mfr # BPR7550FB




Finish: Flat Black
Product Details
Features:
Heavy Duty Self-Closing Hinge
1/2" Overlay
Heavy Duty Self-Closing Hinge
1/2" Overlay
Specifications
| Box Quantity | 25 |
| Finish | Flat Black |
| Overlay | 1/2" Partial Wrap |
| Closing Type | Self-Closing |
| Hinge Type | Face-Frame Hinge |
| Material | Steel |
| Width | 1-1/2" |
| Length | 2-1/4" |
| Cabinet Type | Face-Frame |
| Projection | 11/16" |