SALT Saviola ABS Edgebanding, Color GSP25 Uva, 65mm x 54', 1 mm Thick, Vanguard Finish
Width: 65mm
Length: 54'
Product Details
ABS Edgebanding matching Saviola decorative panels.
65mm Width x 54' Length x 1mm Thick
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | ABS Edgebanding |
| Color Name | Uva |
| Color Number | GSP25 |
| Finish | Vanguard |
| Thickness | 1mm |
| Material | ABS |
| Roll Size | |
| Width | 65mm |
| Backing | |
| Certification | |
| Certifications | |
| Length | 54' |

Width: 65mm
Length: 54'
Product Details
ABS Edgebanding matching Saviola decorative panels.
65mm Width x 54' Length x 1mm Thick
Please be advised that product(s) you’re purchasing may have State of California Prop 65 warnings associated. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov
Drilling, sawing, sanding or machining wood products can expose you to wood dust, a substance known to the State of California to cause cancer. Avoid inhaling wood dust or use a dust mask or other safeguards for personal protection. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov/wood
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Product Type | ABS Edgebanding |
| Color Name | Uva |
| Color Number | GSP25 |
| Finish | Vanguard |
| Thickness | 1mm |
| Material | ABS |
| Roll Size | |
| Width | 65mm |
| Backing | |
| Certification | |
| Certifications | |
| Length | 54' |