6-5/16" x 6-5/16" Kodiak Triple Prong Decorative Wall Hook, Matte Black
Item # AMHBX37016-MB
•Mfr # HBX37016MB
Finish: Matte Black
Product Details
The Amerock Triple Prong Decorative Hook is finished in Matte Black. An eclectic, contemporary statement piece that breaks the mold, the Kodiak decorative wall hook is available in triple-prong options.
Features:
4-3/16" L x 11/16" W of base dimension Included hardware #8 x 1-1/4in sheet metal screws, expansion anchors, wing anchors and mounting plateSpecifications
| Box Quantity | 80 |
| Collection | |
| Finish | Matte Black |
| Height | 6-5/16" |
| Product Type | Wall Hook |
| Material | Zinc |
| Length | 6-5/16" |
| Style | |
| Load Capacity | |
| Projection | 2-3/8" |
| Mounting Type | |
| Width | 11/16" |
| Weight |
Item # AMHBX37016-MB
•Mfr # HBX37016MB




Finish: Matte Black
Product Details
The Amerock Triple Prong Decorative Hook is finished in Matte Black. An eclectic, contemporary statement piece that breaks the mold, the Kodiak decorative wall hook is available in triple-prong options.
Features:
4-3/16" L x 11/16" W of base dimension Included hardware #8 x 1-1/4in sheet metal screws, expansion anchors, wing anchors and mounting plateSpecifications
| Box Quantity | 80 |
| Collection | |
| Finish | Matte Black |
| Height | 6-5/16" |
| Product Type | Wall Hook |
| Material | Zinc |
| Length | 6-5/16" |
| Style | |
| Load Capacity | |
| Projection | 2-3/8" |
| Mounting Type | |
| Width | 11/16" |
| Weight |